Nepřehlédněte

Potřebujete koně pro jízdní hlídky střežící rozsáhlé areály ať již v hustě obydlených nebo úplně liduprázdných oblastech? Chcete rozvážet expresní poštu v naprosto nepřístupném terénu? Vandrujete s koňmi a Česká republika vám je malá? Potřebujete náhradu auta? Musíte v jakoukoli denní či roční dobu za každého počasí objíždět stáda dobytka? Pak je to parťák právě pro Vás!

S karačájevci obstaráte polní práce, přivezete dřevo z lesa, dopravíte děti do školy, zkontrolujete dobytek a po práci zajedete do hospody…

Karačájevský kůň je mimořádně inteligentní a pro svoje duševní i fyzické zdraví potřebuje nějakou smysluplnou činnost. Samozřejmě lze s úspěchem využít karačájevce i ve sportu. Své výjimečné kvality prokáže i jako hobby kůň. Podmínkou je dostatečné využití a vyžití koně. Práce s karačájevcem Vám dá možnost zapomenout na každodenní starosti a trable v zaměstnání. Karačájevec Vás naučí dívat se na svět jeho očima. Teprve s karačájevcem poznáte rychlost, eleganci, oceníte jeho velmi pohodlné chody. Nebudete mít potřebu (ani čas :-)) sledovat v televizi přírodopisné snímky. Karačájevec sám je ztělesněním veškeré síly a energie divoké přírody. Žádný terén není překážkou.

Podmínkou (platnou pro koně všeobecně a pro ty naše obzvlášť) je citlivá, ale důsledná výchova a výcvik. Z koňského pohledu logický systém výcviku vede nejrychleji ke kýženému cíli. Hrubé zacházení, zmatený a nelogický systém výcviku u těchto koní nemají šanci. Jsou to opravdu mistři v přežití.

Proč koně z Chřebřan?

Kromě toho, že garantujeme původ koní ověřovaný a kontrolovaný přímo Moskevskou univerzitou, mají koně u nás čas vyrůst a dospět uprostřed stáda (hříbata prodáváme jen v naprosto výjimečných případech). Jsou to opravdu ryzí koně, kteří považují člověka za přítele, kterému rádi svěří svůj život. A takových je v Evropě jako šafránu.

Nešlechtíme líbivé koníky na výstavy s mizerným zdravím a ještě horší povahou. Náš cíl je stejný jako v jejich domovině: odolnost a výdrž hucula s povahou těch nejinteligentnějších teplokrevníků. Při správném zacházení a péči (rozuměj pečovat co nejméně) si karačájevci udržují pracovní schopnosti do vysokého věku. „Kůň na celý život“ není u karačájevců klišé nebo reklamní trik, nýbrž realita.

Důležité je také prostředí, ve kterém kůň žije. Mimo „pracovní dobu“ potřebuje odpovídající pastviny s nějakým(i) koňským(i) kamarádem(y). Ovšem pozor – metabolizmu karačájevce může konkurovat málokteré plemeno, tam kde běžný teplokrevník umírá hlady, karačájevec tloustne. Jestliže hodláte koně chovat většinu času v boxu a ven jej brát jen o víkendu, když budete mít čas a náladu, pak to není kůň pro vás.